جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 26543
  تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1392 13:58
  تعداد بازدید : 802

  معاون سازمان محیط زیست: محیط زیست در کشور حق وتو ندارد

  نمی توانیم آب جمعیت بیش از 100 میلیون نفر را تامین کنیم

  معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از این که هنوز نمی دانیم در کنار معادنی که داریم ذخیره گیاهی و جانوری کشورمان نیز سرمایه ما محسوب می شود گفت: هنوز نپذیرفته ایم که باید برای محیط زیست هزینه کنیم و محیط زیست و توسعه در مقابل یکدیگر قرار گرفته است!

  معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از این که هنوز نمی‌دانیم در کنار معادنی که داریم ذخیره گیاهی و جانوری کشورمان نیز سرمایه ما محسوب می‌شود گفت: هنوز نپذیرفته‌ایم که باید برای محیط زیست هزینه کنیم و محیط زیست و توسعه در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌ است!

  به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست بررسی چالش‌های زیست‌محیطی ایران در پاسخ به سوال کارشناسان مبنی بر آخرین وضعیت تالاب‌های کشور اظهار کرد: اگر به تکالیف قانونی عمل کنیم کفایت می‌کند. متاسفانه استفاده از علم در دستگاه‌های اجرایی ما جا نیفتاده است که بهبود تالاب‌ها را به تاخیر انداخته است.

  وی ادامه داد: در گام دوم باید مدل احیای تالاب ارومیه را برای دیگر تالاب‌های کشور پیاده کنیم و وضعیت برخی تالاب‌های کشور پس از بازدیدهایی که داشته‌ایم خوب بوده است.

  وی گفت: ممکن است ناآگاهانه تصمیمی گرفته شود یا اقدامی صورت گیرد که محیط زیست آسیب ببیند اما نمی‌توان گفت که کسی برای تخریب آن تلاش می‌کند.

   

  محیط زیست در کشور حق وتو ندارد

   

  محیط زیست در کمیته تخصیص آب وزارت نیرو عضو هم نیست!

   

  رییس سازمان محیط زیست باید رییس شورای عالی محیط زیست باشد

  کیخا با بیان اینکه محیط زیست باید در ایران حق وتو داشته باشد، افزود: وقتی که محیط زیست در کمیته تخصیص آب وزارت نیرو عضو نباشد چگونه می‌توانیم برای احقاق حق‌آبه خود چانه زنی کنیم؟

  وی ادامه داد: شورای عالی محیط زیست نیز در صورتی کارایی لازم را خواهد داشت که رییس سازمان حفاظت از محیط زیست رییس آن بوده و اگر هرچه گفت عمل شود. واقعیت این است که وقتی کارشناس محیط زیست تشخیص می‌دهد کاری نباید انجام شود، بدون توجه به او انجام می‌شود.

  کیخا همچنین در واکنش به این گفته که سیاست‌های کلان کشور موجب تخریب محیط زیست ایران می‌شود، افزود: وقتی تابع اولویت مردم ایران، محیط زیست نبوده و مردم خواسته‌های ابتدایی و اولیه دارند، اگر بخواهیم کار زیربنایی، اصولی و پایدار انجام دهیم باید ابتدا روشنگری را از سطوح پایین جامعه آغاز کنیم.

  وی ادامه داد: بسیاری از متخصصان را دیده‌ام که هرچند تحصیل کرده بودند در بعد شخصیتی برای کار گروهی کامل نبوده‌اند و در مقابل آن افرادی هستند که سواد آنچنانی نداشته اما در اجرای کارها بسیار حرفه‌ای‌تر از تحصیل کرده‌ها عمل می‌کنند.

  کیخا با تاکید بر نقش تکنولوژی برای حفظ محیط زیست اظهار کرد: کره جنوبی با مساحت استان سمنان و جمعیت 46 میلیون نفری یکی از کشورهای اول جهان در اقتصاد است که این نشان می‌دهد تکنولوژی نقش بسیار مهمی در توسعه همراه با حفظ محیط زیست دارد.

  معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم اصلاح قانون اظهار کرد: در کمیته تخصیص آب بین محیط زیست، کشاورزی، آب شرب، صنعت و غیره چانه زنی می‌شود که عقیده داریم محیط زیست باید در راس این کمیته بوده و باید قانون در این زمینه اصلاح شود.

  وی ادامه داد: همچنین بر اساس قانون اساسی مجلس قانونگذار بوده و شورای عالی محیط زیست نمی‌تواند خارج از اختیاراتش تصمیم بگیرد. چون دستگاه‌های نظارتی از دولت توضیح می‌خواهند.

   

  لازم نیست تمام مواد غذایی مورد نیاز کشور در همینجا تولید شود

  وی همچنین در خصوص وضعیت آبی کشور اظهار کرد: ‌لازم نیست تمام مواد غذایی مورد نیاز کشور در همینجا تولید شود و می‌توانیم آنها را از کشورهای دیگری که آب فراوانی دارند خریداری کرده و وارد کشور کنیم که در این صورت مقداری از آب مورد نیاز کشور به صورت مجازی وارد شده و آب زیادی برای تولید محصولات استفاده نمی‌کنیم.

   

  کل طرح توسعه کشاورزی 40 هزار هکتار است

   

  چیزی به نام واگذاری 2 هزار مترمربع زمین به هر خانوار ایرانی نداریم

  به گزارش ایسنا، پرویز گرشاسبی، معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور نیز در پاسخ به این سوال که آیا اعطای 2 هزار مترمربع زمین به هر خانوار ایرانی برای کشاورزی و خانه‌سازی امکانپذیر است یا نه و اینکه چرا وزارت کشاورزی در این خصوص سکوت کرده است اظهار کرد: چنین چیزی اتفاق نیفتاده و کل طرح توسعه کشاورزی 40 هزار هکتار زمین مساحت دارد.

  وی همچنین به انتقادات جمعیت حاضر مبنی بر تبدیل منابع طبیعی فیزیکی محور به منابع طبیعی انسانی اظهار کرد: منابع طبیعی فیزیکی محور باید با مدیریت 100 ساله به منابع طبیعی انسان محور تبدیل شوند. ما در گذشته انسان را کنار گذاشتیم که همین مساله باعث ایجاد عدم تعادل شد.

  معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: ارتباط درست انسان با محیط زیست و منابع طبیعی باید برقرار شود.

  وی ادامه داد: در زمینه منابع طبیعی نمی‌توانیم تنها در سطح مجلس و دولت عمل کنیم بلکه آحاد مردم نیز باید حضور داشته باشند.

  معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر لزوم تسهیل‌گران برای برقراری ارتباط میان مردم و قانون اظهار کرد:‌خواسته‌های مردم می‌تواند قانون را تغییر دهد و متاسفانه تا کنون فرصت‌های بسیاری را از دست داده‌ایم.

  مهندس کاظم نصرتی رو به دکتر فهمی کارشناس وزارت نیرو کرد و اظهار کرد: شما سدهایی را ساخته‌اید که باعث تخریب محیط زیست شده است و باید در این زمینه پاسخ دهید.

  دکتر فهمی نیز در پاسخ گفت: شما اول بگویید که شش میلیون هکتار جنگلی که در زمان ریاستتان از بین رفته چگونه اتفاق افتاده؟ که با وساطت محمد درویش مجری برنامه حاضرین به سکوت دعوت شدند.

  فهمی ادامه داد: واقعیت این است که در تخصیص منابع مشکلات بسیاری داریم که این امر مشارکت همه دستگاه‌ها را می‌طلبد و دست یاری را به سوی همه سازمانها و نهادها دراز کرده‌ایم.

  وی ادامه داد: در خصوص وضعیت حق‌آبه دریاچه ارومیه نیز 21 تیرماه سال 90 به دکتر شاعری، معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست حق‌آبه تالاب‌های کشور را از جمله دریاچه ارومیه اعلام کردیم و طبعا تخصیص این حق‌آبه به عهده وزارت نیروست که در این بین دکتر مسعود باقرزاده کریمی، مسئول تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست از میان جمعیت حاضران برخاست و گفت: برای تخصیص آب کارشناسی شده و قبل از اعلام آن جلسات مشترکی با وزارت نیرو داشته‌ایم که اگرچه حرکت خوبی بوده اما کافی نیست.

  فهمی با بیان اینکه کشور با جمعیت 75 میلیون نمی‌تواند آب مورد نیاز خود را تامین کند، افزود: طرح جامع کشاورزی و طرح جامع آب مانند موزائیک‌هایی هستند که در کنار هم قرار گرفته و باید برای استفاده از آب به هر دو بخش توجه شود.

   

  نمی‌توانیم آب جمعیت بیش از 100 میلیون نفر را تامین کنیم

  وی در پاسخ به این سوال که آیا با وضع موجود طرح افزایش جمعیت ایران به 200 میلیون نفر صحیح است یا نه اظهار کرد: ‌120 میلیارد متر مکعب آب در کشور داشتیم که 10 میلیارد متر مکعب کاهش داشته و 20 میلیارد متر مکعب نیز باید برای محیط زیست رهاسازی شود که تنها در پایان 100 میلیارد مترمکعب باقی می‌ماند و مساله مهم این است که اکنون 94 میلیارد متر مکعب را مصرف کرده و برای آیندگان این کشور تنها شش میلیارد آب باقی خواهد ماند و به همین دلیل نمی‌توانیم آب بیش از 100 میلیون جمعیت را تامین کنیم.

  وی تاکید کرد: محدودیت ما در ایران خاک نبوده و آب است و باید مدیریت آب داشته باشیم.

   

  ایران در انتظار بحران آب

  کارشناس وزارت نیرو با بیان اینکه با تغییر اقلیم تا سقف استحصال آب مصرف کرده‌ایم افزود: ‌فشارهای بسیاری در پیش روی کشور بوده و بحران آب در راه است.

  وی تاکید کرد: اگر نگاه آمایشی و جامع‌نگر نداشته باشیم و در حوزه بسته سدسازی کرده یا در کنار رودخانه‌ها صنعت پرآب ایجاد کنیم در آینده با مشکلات بسیار بیشتری مواجه خواهیم شد.

  مهندس نصرتی نیز در ادامه سخنان دکتر فهمی مبنی بر نابودی جنگل‌ها اظهار کرد: همه کسانی که در منابع طبیعی کار می‌کنند می‌دانند که مساحت جنگل‌ها در زمانی که من مسئول آن بودم حقیقی نبوده و تنها آماری تقریبی بود که در آن زمان با فعالیت‌هایی که رسانه‌ها انجام دادند و مردم مدعی شدند متوجه شدیم که ایراد کار چیست و آنرا اصلاح کردیم.

  وی ادامه داد: متاسفانه در 20 سال اخیر مد شده که برای قوانین اصلی حاشیه بنویسیم. که غالبا این حواشی متضاد بوده و باعث شد که وزارتخانه‌ها با یکدیگر تفاهم نامه امضا کنند.

  وی تاکید کرد: باید به قانون اصلی بازگشته و از تفاهم‌نامه نویسی دوری کنیم.

  رییس جامعه جنگلبانی ایران افزود: کشاورزی خصوصی‌ترین بخش اقتصادی کشور است که تبدیل به دولتی‌ترین بخش آن شده است و این مساله‌ای است که مشکلات بسیاری را به وجود آورده و باید آن را اصلاح کنیم به گونه‌ای که امروز حتی گوجه فرنگی کشور نیز وابسته به پول دلار است.

  وی با بیان اینکه جایگاه و تشکیلات هر فعالیت در کشور باید متناسب با نیازها باشد، افزود: مساله بعدی در حل بحران‌های محیط زیستی کشور تعیین مدیریت‌هاست. زیرا مدیریت هیچ سازمانی از درون آن تعیین نمی‌شود.

   

  برای تامین آب 70 میلیون نفر جمعیت، کل منابع کشور را به قهقرا آوردیم

  دکتر شامخی نیز در پاسخ به سوال حاضران مبنی بر اجرای طرح‌های افزایش جمعیت اظهار کرد: باید در سیاست کلان کشور تصمیمات درست بگیریم. زمانی که برای تامین آب و غذای 70 میلیون جمعیت کشور کل منابع را به قهقرا می‌بریم نباید به دنبال افزایش جمعیت باشیم.

  به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه متاسفانه تمام بخش‌های دیگر مدافعین قوی‌تری از محیط زیست دارند افزود: اصولا بین مسئولان و مردم اراده لازم برای حفظ محیط زیست وجود ندارد و اینکه چرا چنین اراده‌ای نیست به شرایط اجتماعی – سیاسی و سیر تاریخی ایران باز می‌گردد.

  شامخی افزود: انقلاب مشروطه زمینه‌ای را به وجود آورد که رابطه‌مان با طبیعت به اینجا رسید بنابراین باید اقداماتی انجام دهیم تا رابطه انسان با طبیعت شکل منظم پیدا کند و اگر مسائل سیاسی حل و فصل نشود نمی‌توان محیط زیست را مدیریت کرد.

  وی در واکنش به سخنان دکتر کیخا مبنی بر اینکه ترجیحات مردم چیزی غیر از محیط زیست است افزود: این سوال مطرح است که چرا نماینده مجلس ما به جای آنکه بتواند مردم را در زمینه حفظ محیط زیست قانع کند باید تاکیدش بر این باشد که چون مردم خواسته‌ای داشته‌اند مطابق خواسته آنها عمل کند؟

  شامخی ادامه داد: متاسفانه سیاست‌های ما عوام گرایانه بوده و جنبه غالب مدیریت‌ها به همین مساله باز می‌گردد. چرا باید نماینده مجلس ما قانون را زیر پا گذاشته تا بتواند به مردمش پاسخ بدهد.

  وی همچنین در زمینه استفاده از تکنولوژی برای حفظ محیط زیست اظهار کرد: این تکنولوژی نبوده که کره جنوبی را تغییر داده بلکه سبک سیاست‌های کلان این کشور است که باعث پیشرفت آن شده اما متاسفانه در کشور ما شرکت‌ها و گروه‌هایی که قدرت دارند کار را در دست خود گرفته‌اند.

  دکتر کیخا نیز در پاسخ اظهار کرد:‌ مشکل اصلی ما این است که هنوز نمی‌دانیم در کنار معادنی که داریم ذخیره گیاهی و جانوری کشورمان نیز سرمایه ما محسوب می‌شود و هنوز نپذیرفته‌ایم که باید برای محیط زیست هزینه کنیم و محیط زیست و توسعه در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌ است.

  منبع خبر

  www.isna.ir/fa/news/92021711694


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
14