جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27012
  تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1392 15:42
  تعداد بازدید : 701

  پالایشگاه های غیردولتی هم باید سهم 26 درصدی صندوق توسعه از درآمد خود را پرداخت کنند

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) و در جریان رسیدگی به جزییات لایحه بودجه 92 مصوب کردند که شرکت ها و پالایشگاه های غیردولتی هم باید سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای خود پرداخت کنند.

  21-325.jpg

   

   به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پیش از این در ذیل تبصره دو بند 2-3 لایحه بودجه آمده بود که شرکت‌ها و پالایشگاه‌های غیردولتی مشمول پرداخت سهم صندوق توسعه ملی نمی‌شوند.

   

  در همین رابطه محمدرضا باهنر پیشنهاد حذف این عبارت را مطرح کرد و گفت: در حال حاضر پالایشگاه‌های خوراک را به قیمت داخل و قیمت یارانه‌ای دریافت می‌کنند، اما مستثنی کردن آنها از پرداخت سهم توسعه به این معناست که آنها می‌توانند هرچه فرآورده اضافی دارد صادر کنند.

   

  نایب رییس مجلس، همچنین گفت: تصمیم این بند رانت و یارانه عظیم غیرعادلانه‌ای برای شرکت‌ها و پالایشگاه‌های غیردولتی ایجاد می‌کند.

   

  محمد قسیم عثمانی که در مخالفت با پیشنهاد باهنر، آن را مغایر حمایت از بخش خصوصی و مخرب اقتصاد کشور دانست.

   

  ایرج ندیمی نیز در موافقت با این پیشنهاد گفت که باید در کشور یک قانون و منطق حاکم باشد و نباید برای دو گروه اقتصادی دو تصمیم مختلف گرفت. در حال حاضر وزارت نفت که متعلق به حاکمیت است باید 26 درصد درآمد خود را به صندوق توسعه بدهد اما بخش خصوصی از پرداخت سهم توسعه معاف می‌شود که اتفاقا همین صندوق نقطه بخش خصوصی و تعاونی است و برای ارائه تسهیلات به آنها پیش‌بینی شده است.

   

   

  ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی نیز در موافقت با پیشنهاد باهنر مبنی بر مستثنی نشدن شرکت‌ها و پالایشگاه‌های غیردولتی از پرداخت سهم صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: این حکم مخالف نص صریح بند 221 سیاست‌های ابلاغی رهبری است که فرمودند حداقل 20 درصد از صادرات نفت و گاز به صندوق توسعه پرداخت شود.

   

  نماینده دولت ادامه داد: ما نباید این حکم را در رابطه با بیت‌المال وضع کنیم تا سال گذشته هم چنین حکمی وجود نداشته است.

   

  جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه نیز در مخالفت با این پیشنهاد گفت قانون هدفمندی تکلیف را روشن می‌کند که پالایشگاه‌های داخلی باید نفت خام را به 95 درصد فوق دریافت کند که اگر این چنین باشد، می‌توانند مازاد فرآورده‌ها بدون پرداخت سهم توسعه صادر کنند، اما اگر قیمت نفت خام تحویلی به این پالایشگاه‌ها 17 دلار و 34 دلار باشد، پشت آن رانت است و ما به آن اذعان داریم.

   

  در میان علی لاریجانی رییس مجلس از قادری سوال کرد که آیا در حال حاضر پالایشگاه‌های دولتی سهم 20 درصدی صندوق توسعه ملی را پرداخت می‌کنند، که وی گفت: همینطور است.

   

  رییس مجلس مجددا پرسید: چرا بخش خصوصی را ممتاز می‌کنید؟ قادری اضافه کرد: اگر آنها خوراک خود را با قیمت 17 دلار و 34 دلار دریافت کنند آنها هم باید سهم صندوق توسعه را پرداخت کنند.

   

  محمدحسن‌نژاد نیز در اخطاری مستند به اصل 44 قانون اساسی پرداخت سهم 26 درصدی صندوق توسعه از سوی شرکت‌ها و پالایشگاه‌های غیردولتی را مغایر اصل خصوصی‌سازی دانست و گفت: ما می‌گوییم می‌خواهیم از بخش خصوصی حمایت کنیم اما یک جا به آنها تخفیف پنج درصدی می‌دهیم و جای دیگر 26 درصد درآمد آنها را می‌گیریم.

   

  احمد توکلی نیز در اخطاری مستند به اصل 47 قانون اساسی با تاکید بر محترم شمردن مالکیت شخصی در قانون اساسی، اظهار کرد: ماده 84 قانون برنامه پنجم کلا منصرف از بخش خصوصی است. البته حذف این حکم مشکلی ندارد اما منطق آن مشکل دارد و مذاکرات با قانون اساسی سازگار نیست.

   

  علی لاریجانی رییس مجلس هم این اخطار را وارد ندانست.

   

  نماینده ارومیه نیز در اخطاری مستند به اصل سوم قانون اساسی اظهار کرد: حالا متوجه می‌شوم که تعدادی از همکاران به هر نحوی می‌خواهند در کمیسیون تلفیق عضویت داشته باشند.

   

  وی اضافه کرد: برای دفاع از مرزنشینان به این پیشنهاد رای دهید تا پالایشگاه‌ها و شرکت‌های غیردولتی هم سهم صندوق توسعه را دریافت کنند.

   

  در پایان پیشنهاد محمدرضا باهنر به رای مجلس گذاشته شد که نمایندگان با 164 رای موافق، 34 رای مخالف و 15 رای ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

   

  بر این اساس حکم مربوط به مستثنی شدن شرکت‌ها و پالایشگاه‌های غیردولتی از پرداخت سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی از متن لایحه بودجه حذف شد و این شرکت‌ها نیز باید همانند بخش دولتی سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی از درآمد خود را پرداخت کنند. 

  منبع خبر

  http://www.isna.ir/fa/news/92022315467


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
10