جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36316
  تاریخ انتشار : 30 مهر 1392 13:1
  تعداد بازدید : 469

  مدافعان حقوق بشر اعلام کردند

  حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی خلاف قوانین جنگ است

  سازمان های مدافع حقوق بشر اعلام کردند استفاده آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین در کشورهایی چون یمن و پاکستان موجب مرگ ده ها غیرنظامی شده است که می تواند جزو جرایم جنگی محسوب شود.

  a.h.3.jpg

  دیده‌بان حقوق بشر پس از بررسی 6 مورد از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در یمن از سال 2009 تاکنون اعلام کرده که دست کم 57 تن از 82 نفری که در این حملات کشته شده‌اند غیرنظامی بودند که زن باردار و سه کودک نیز در میان آن‌ها بوده است.

   

  همچنین سازمان عفو بین‌الملل 9 مورد از حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا را که در مدت زمانی بین مه 2012 تا ژوئیه 2013 در پاکستان اتفاق افتاده، مورد بررسی قرار داده است که نشان می‌دهد بیش از 30 غیرنظامی در منطقه وزیرستان شمالی تنها در نتیجه 4 حمله جان خود را از دست داده‌اند.

   

  دیده‌بان حقوق بشر در گزارش 102 صفحه‌ای خود با عنوان " ارتباط یک هواپیمای بدون سرنشین و القاعده" آورده است که دو مورد از حملات مورد بررسی این سازمان در یمن به صورت غیر هدفمند بوده و تنها غیرنظامیان را هدف قرار داده است که خلاف قوانین جنگ می‌باشد؛ این در حالیست که آمریکا همواره مدعی شده در حملات خود تمام تدابیر لازم برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان را بکار می‌گیرد، اما حقیقت این است که این کشور در حملات خود علیه یمن اهداف نظامی را نشانه گرفته که به نظر می‌آید بیشتر متعلق به غیرنظامیان بوده و موجب مرگ آن‌ها شده است.

   

  لتاتیلر پژوهشگر ارشد حوزه تروریسم و مبارزه با تروریسم در دیده بان حقوق بشر، گفت: مردم یمن به ما می‌گویند حملات هوایی آمریکا باعث شده به همان اندازه از این کشور بترسند که از القاعده در کشورهای عربی هراس دارند.

   

  پیشتر اثرات هر یک از این حملات به طور جداگانه از سوی رسانه‌های محلی و بین‌المللی منتشر شده است، اما مدافعان حقوق بشر می‌گویند ضمن گفت‌وگو با نجات یافتگان و خانواده‌های قربانیان این حملات و شاهدان توانسته‌اند ابعاد دیگری از واقعیت‌های حملات هوایی آمریکا را نشان دهند.

   

  گزارش‌های این دو سازمان نشان می‌دهد اغلب حملات در مناطق حاشیه‌ای یمن و پاکستان بوده که بیشتر مردم حاشیه‌نشین در این مناطق سکونت دارند. این امر موجب شده تا ارزیابی مستقل در مورد تلفات سخت‌تر شود.

   

  این گزارش‌ها در حالی منتشر شده است که روز جمعه یک بازرس حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که در طول یک دهه گذشته حدد 2200 نفر در نتیجه حملات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان کشته شده‌اند که دست کم 400 تن از آنها به‌طور قطع غیرنظامی و 200 نفر نیز به احتمال زیاد جزو غیرنظامیان بوده‌اند.

   

  دیده‌بان حقوق بشر در طول 6 هفته حضور در یمن توانسته است با 90 نفر که افرادی از شاهدان این حملات، خانواده‌های قربانیان، مدافعان حقوق بشر و مقامات دولتی در میان آن‌ها بوده است مصاحبه کند. این سازمان همچنین تصاویر ویدئویی و برخی اسناد رسمی در مورد این حملات را بررسی کرده است.

   

  دولت آمریکا تقریبا همیشه دخالت خود را در کشتارهای هدفمند رد کرده و از قبول مسوولیت تلفات حملات هوایی خود به‌ویژه مرگ غیرنظامیان سرباز می‌زند و هیچگاه دلایل قانونی و موجهی برای حملات خود ارائه نداده است.

   

  دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در گزارش‌های خود از باراک اوباما رییس جمهور آمریکا خواستند تا در مورد حملات هوایی خود در دیگر کشورها شفاف‌سازی کنند و در مورد گزارشات تلفات غیرنظامیان بررسی‌های لازم را انجام دهند.

   

  لتاتیلر در ادامه اظهار کرد: تصویر واقعی حملات هوایی آمریکا زمانی مشخص خواهد شد که مقامات این کشور بطور کامل و روشن در مورد واقعیت‌های این حملات اطلاعات لازم را منتشر کنند و بگویند دلایل قانونی‌شان برای انجام این حملات چیست.

   

  به نوشته روزنامه واشنگتن پست، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بر اساس برنامه‌هایی مخفی دست به انجام حملات هوایی در پاکستان زده است. در یمن نیز این سازمان با همکاری ارتش حملات هوایی متعددی را صورت داده است. در حالیکه سخنگوی سازمان سیا و پنتاگون تاکنون اظهار نظری در مورد این حوادث نکرده‌اند.

   

  عفو بین‌الملل در گزارش خود به‌طور ویژه به یکی از حملات هوایی‌ آمریکا در 6 ژوئن 2012 در پاکستان اشاره کرده است که در نتیجه آن 18 غیرنظامی شامل یک پسر بچه 14 ساله کشته شدند.

   

  این سازمان‌ها اعلام کردند تعیین میزان دقیق تلفات ناشی از حملات آمریکا در هر دو کشور کاری دشوار بوده و تعیین این حقیقت که چه تعداد در راستای قوانین جنگ و چه تعداد برخلاف این قوانین جان خود را از دست داده‌اند چالش دیگری است، اما آنچه مشخص است این است که تقریبا در هیچ یک از این حملات مشخص نیست که هدف واقعی اوباما از حمله به یک نقطه خاص چه بوده است، چون مقامات آمریکایی همواره اطلاعات در مورد حملاتشان را مخفی نگه داشته‌اند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
50