جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36317
  تاریخ انتشار : 30 مهر 1392 13:14
  تعداد بازدید : 447

  جواد لاریجانی در دیدار با هیات اروپایی؛

  دول اروپایی با کشورهایی با بدترین کارنامه حقوق بشری، بهترین روابط را دارند

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به ادعای اروپایی ها مبنی بر اینکه برای حقوق بشر اهمیت فوق العاده ای قائلند، گفت: ما درباره اینکه حقوق بشر از مسائل محوری سیاست خارجه دول اروپایی باشد قویا تردید داریم.

  11-706.jpg

  محمدجواد لاریجانی در دیدار با هیات پنج نفره پارلمانی اروپا به سرپرستی « هانس اسوبادا » ضمن استقبال از داشتن مراودات بیشتر اروپا با ایران در زمینه‌های متنوع، گفت: موانع گفت‌وگوی سازنده ایران و غرب عمدتا ناشی از پیش فرض‌های غلط بزرگن‌مایی شده و یکجانبه‌گرایانه و وجود معیارهای دوگانه کشورهای غربی و برخی دول اروپایی بوده است که ریشه آن‌ها در عدم اعتناء به سایر فرهنگ‌ها است.

   

  وی گفت: جمهوری اسلامی تجربه بسیار گرانقدر و کم‌نظیری را در سه دهه گذشته رقم زده است که منتج به یک دموکراسی مبتنی بر عقلانیت اسلامی در ایران شده و همین دموکراسی ایران را از یک کشور ضعیف دست‌نشانده آمریکا به بزرگترین دموکراسی خاورمیانه و پیشرفته‌ترین کشور از لحاظ تکنولوژی ظرف سه دهه گذشته تبدیل کرده است.

   

  دبیر ستاد حقوق بشر افزود: به‌نظر ما آمریکا و برخی از دول غربی اروپا در یک دشمنی کور با ایران وارد شده‌اند و تحریم‌هایی که امروز علیه ایران اعمال می‌شود همراه با تهاجم رسانه‌ای سیاسی و به‌خصوص ژست‌های بسیار مفتضح حاوی تهدید نظامی، حکایت از برخورد غلط غرب با تجربه بزرگ ملت ایران دارد، تجربه‌ای که امروز در سراسر جهان اسلام انعکاس پیدا کرده و نوعی رنسانس در جریان است.

   

  لاریجانی درباره مسائل مربوط به حقوق بشر نیز به هیأت اروپایی گفت: قطع نظر از آنچه دیگران درباره حقوق بشر نسبت به ایران مطرح می کنند جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای برای حقوق بشر قائل است و فعالیت ستاد حقوق بشر در سطحی عالی و با مشارکت تمام نهادهای ذیربط، حکایت از اهتمام قوی نظام اسلامی در این زمینه دارد.

   

  وی در ادامه با اشاره به ادعای اروپایی‌ها مبنی بر اینکه برای حقوق بشر اهمیت فوق العاده‌ای قائلند گفت: ما درباره اینکه حقوق بشر از مسائل محوری سیاست خارجه دول اروپایی باشد قویا تردید داریم؛ زیرا دول اروپایی با کشورهایی برخوردار از بدترین کارنامه های حقوق بشری، بهترین روابط صمیمانه را دارند، اما با کشوری مثل ایران که بزگترین و تنها دموکراسی خاورمیانه است و نظام قضایی آن در نهایت استقلال و شفافیت است، بیشترین مواضع منفی را نشان می‌دهند.

   

  دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: ما همواره از گفت‌وگوهای حقوق بشری با اروپا استقبال کرده و نسبت به آن نظر مساعد داشته‌ایم، اگرچه با مواضع کشورهای اروپایی بخصوص در زمینه قطعنامه‌هایی که از سوی آمریکا علیه ما سازماندهی می‌شود مخالف هستیم و آنها را ناموجه می‌دانیم و امیدواریم به تدریج پرده‌ها کنار برود و برای ملت‌ها حق مسلمی را قائل بشویم که بر اساس تنوع فرهنگی خودشان مسائل حقوق بشری را دنبال کنند.

   

  در ادامه، هانس اسوبادا سرپرست هیات اروپایی با بیان اینکه ایران از موثرترین و مهمترین کشورهای خاور میانه است و اروپا باید با ایران همواره در مسائل مهم گفت‌وگو داشته باشد، اظهار کرد: ما تغییرات و پیشرفت‌های صورت گرفته در ایران را واقعی و چشمگیر دیدیم و خلاف آنچه در رسانه‌های غربی علیه ایران منتشر می‌شود این تحولات تبلیغاتی و نمایشی نبوده است.

   

  وی با اشاره به اینکه آنچه هیأت تحت سرپرستی او در این چند روز در ایران دیده تفاوت‌های فاحشی با آنچه از ایران در رسانه‌ها و محافل اروپایی شنیده وجود داشته است، گفت: با همه این‌ها انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری در ایران انعکاس بسیار مثبتی در غرب داشت و حکایت از دستاوردهای مدنی ملت ایران دارد که ما در این سفر به صورت ملموس متوجه این دستاوردها شدیم.

   

  سرپرست هیات اروپایی تاکید کرد که علیرغم وجود جو منفی رسانه‌ای علیه ایران معتقد است مراودات متنوع با ایران و اروپا باید برقرار باشد.

   

  رییس هیات اروپایی در پایان با بیان اینکه هیچ کشوری فاقد مشکلات حقوق بشری نیست و اروپا نیز در امر حقوق بشر با تخلفات زیادی مواجه است، گفت: ما علاقمند هستیم در این زمینه با هم گفت‌گو داشته باشیم و فکر می‌کنیم که برخی از مسائل که چهره ایران را در غرب نامناسب جلوه داده و ناشی از برداشت‌های نامناسب است در خلال این همکاری‌ها رفع خواهد شد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
36