جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 36411
  تاریخ انتشار : 1 آبان 1392 9:49
  تعداد بازدید : 483

  اسفنانی:

  اعدام مجدد قاچاقچی بجنوردی در صورت سلب حیات در زمان اعدام مفهومی ندارد

  سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی درباره اعدام مجدد قاچاقچی بجنوردی مواد مخدر که بعد از اجرای حکم مجددا به حیات بازگشته، گفت که اگر طبق بررسی های دستگاه قضایی سلب حیات در زمان اعدام صورت گرفته باشد، اعدام مجدد این فرد مفهومی نخواهد داشت.

  اعدام مجدد قاچاقچی بجنوردی در صورت سلب حیات در زمان اعدام مفهومی ندارد

  به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمدعلی اسفنانی اظهار کرد: معمولا قانون عام‌الشمول و کلی است و مصداقی وارد نمی‌شود. اگر چه ممکن است در هر مورد مصداقی هم وضعیت خاصی وجود داشته باشد. اما به هر حال حرف ما حرف قانون است. اگر مرگ کسی که محکوم به سلب حیات شده باشد در هنگام اجرای حکم از سوی مسئولین مربوطه از جمله پزشکی قانونی تایید شود و سلب حیات صورت گرفته باشد و یا گواهی پزشکی قانونی حاکی از این باشد که سلب حیات مطلقا صورت گرفته، اعدام مجدد مفهومی نخواهد داشت.
  وی افزود: فرض دیگر این است که اگر ثابت شود اتفاقاتی در زمان اجرای حکم افتاده و یا یک کوتاهی، احمال یا تبانی صورت گرفته که عدم سلب حیات را سلب حیات جلوه داده باشد، حکم اجرا نشده است؛ یعنی اگر بعد از اجرای حکم مشخص شود که پزشکی قانونی اشتباها یا به دروغ گواهی کرده که سلب حیات صورت گرفته پس نتیجه‌ای که می‌گیریم این است که چون سلب حیات صورت نگرفته و حکم اجرا نشده تلقی می‌شود، لذا باید اعدام مجدد صورت گیرد.
  اسفنانی با بیان این که دستگاه قضایی باید بررسی های کاملی در این باره انجام دهد، یادآور شد: این موضوع باید به صورت مصداقی مورد بررسی قرار گیرد و مراحل اجرای حکم نیز بازبینی شود و کارشناسان مربوطه هم قضات با تجربه و هم پزشکی قانونی و هم مسئولین اجرای احکام سازمان زندان‌ها باید این را مجددا بررسی کنند که اگر واقعا در زمان اعدام ایشان سلب حیات صورت گرفته بازگشت حیات بعدی ممکن است لطف الهی یا معجزه باشد و در این صورت اجرای مجدد حکم اعدام از لحاظ قانونی منتفی است.
  سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطرنشان کرد: در مواردی این اتفاق افتاده که فردی بعد از فوت و تایید مرگش از سوی پزشکی قانونی و حتی گاهی بعد از تدفین به حیات بازگشته در احکام شرعی ما هم آمده که بهتر است کسی که فوت می‌کند را از شب تا صبح دفن نکنند و نگهدارند.
  به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی اضافه کرد: در سال‌های گذشته تحقیقات پزشکی قانونی انگلستان رقم وحشتناکی را نشان داد و عنوان شد که بین 20 تا 25 درصد از کسانی که دفن شده‌اند مجددا به حیات بازگشتند لذا وقوع این اتفاقات امر بعیدی نیست اما اگر در موردی هم اهمال و کوتاهی صورت گرفته باشد نباید آن را موجه جلوه داد و راه را باز کرد که در مصداق‌های دیگر به همین سبک و سیاق عمل شود./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
53