جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38979
  تاریخ انتشار : 4 آذر 1392 23:24
  تعداد بازدید : 739

  بروجردی در جمع خبرنگاران:

  موافقت نامه ژنو باید به تصویب مجلس برسد

  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ملاک قضاوت درباره مذاکرات ژنو را عصبانیت صهیونیست ها خواند و گفت:موافقت نامه ژنو باید به تصویب مجلس برسد.

  موافقت‌نامه‌ ژنو باید به تصویب مجلس برسد

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علاءالدین بروجردی در جمع خبرنگاران در ارزیابی خود از مذاکرات 1+5 با تأکید بر اینکه ملاک قضاوت درباره مذاکرات  1+5 عصبانیت صهیونیست هاست، افزود: نتانیاهو و اعضای کابینه رژیم صهیونیستی به غربی ها اعلام کرده بودند ایرانی ها شما را فریب داده اند، در واقع آنها عصبانیت خود را از این توافق پنهان نکرده بودند.

  نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی افزود: واقعیت این است که راه دراز و سختی را در پیش داریم به این منظور که از یک طرف باید از حقوق هسته ای خود به خوبی استفاده کنیم و تأیید آنچه که در عهدنامه وجود دارد را داشته باشیم تا اعضای دایم شورای امنیت علیه ما قطعنامه صادر نکنند مبنی بر اینکه ایران باید غنی سازی را متوقف یا کم کند.

  وی افزود: واقعیت های صحنه نشان می دهد که منحنی های تحریم سیر نزولی خودش را آغاز کرده و تصمیماتی که اتخاذ شده در برداشتن تحریم پتروشیمی، حمل و نقل، قطعات خودرو تأثیر خود را بر اشتغال خواهد داشت.

  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی افزود: برداشتن این میزان تحریم به هیچ وجه کافی نیست و از دید مجلس رفع همه تحریم ها یک ضرورت جدی است و آنچه که صورت گرفته جزء مطالبات ملی ماست.

  بروجردی گفت: اصل قطعنامه ها و تحریم های فراقطعنامه ای که توسط آمریکایی ها وضع و اعمال شد و کشورهای اروپایی نیز از آنها تأسی کردند باید هر چه سریعتر برداشته شود.

  عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه مجلس قویاً از حقوق هسته ای ایران دفاع می کند افزود: به هیچ وجه نباید شرایط موقت 6 ماهه ای که ایجاد شده تبدیل به شرایط دایم شود، در هر صورت ما کشور بزرگی هستیم و مجلس بیش از 4 سال است که مصوبه ای را گذرانده و دولت را مکلف به تولید 20 هزارمگاوات انرژی هسته ای کرده که برای این منظور باید 20 رآکتور 1000 مگاواتی در داخل کشور تولید شود و اینها حلقه‌های به هم پیوسته و نیاز های ما در عرصه هسته ای و تولید انرژی است و بقیه فراوری‌های مربوط به رشته‌های متعدد پزشکی، کشاورزی و زمین شناسی است.

  وی با بیان اینکه مراحل بعدی پس از 6 ماه باید گشایش بیشتری را به دنبال داشته باشد افزود: اگر احساس نیاز کنیم برای دولت مصوبه قانونی می گذرانیم والزام ایجاد می کنیم همانطور که در مقطعی الزام ایجاد کردیم که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

  بروجردی در پاسخ به این سؤال که آیا پذیرفته شدن غنی سازی در خاک ایران به تبادل کارشناسان و آموزش آنها در چارچوب NPT می انجامد، گفت: این از وظایف آژانس است که تا کنون با فشار آمریکایی ها انجام نشده است.

  رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، افزود: به طور کلی فضای کشور با توجه به هیأت‌های متعددی که برای مذاکره به ایران می آیند مطلوب است ، از طرف دیگر بر اساس نشست‌های مانند نشست روز گذشته من با فیشر در مجلس، آنها ابراز علاقه می کنند که این کار را انجام بدهند البته برای اینکه ما در عرصه هسته ای تبادل اطلاعات داشته باشیم، فکر می کنم زمان زیادی نیاز باشد.

  بروجردی درباره میزان اموال بلوکه شده‌ای که قرار است مسترد شود، با بیان اینکه این سوال را از تیم مذاکره‌کننده باید پرسید، گفت: ظریف باید در مصاحبه تفصیلی درباره تفاهمات صورت گرفته و ارائه اعداد دقیق توضیحات خود را ارائه کند.

  نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم در این‌باره که آیا ظریف یا رئیس جمهور برای ارائه توضیحات مسائل هسته‌ای این هفته به مجلس می‌آیند، گفت: خبر ندارم و باید از هیات رئیسه سوال شود که آیا تصمیمی گرفته‌اند یا خیر، اما منطق این است که این کار صورت گیرد.

  وی درباره اقدامات کمیسیون در راستای اقدام تروریستی صورت گرفته در لبنان گفت:‌ قرار است هیاتی از کمیسیون برای بررسی میدانی و گفت‌وگو با مقامات ذی‌ربط امنیتی به این کشور سفر کنند که مقدمات آن آماده شده و امیدواریم عملیاتی شود.

  بروجردی درباره اینکه تفاهم صورت گرفته در ژنو باید به تصویب مجلس برسد یا خیر؟ گفت: براساس قانون اساسی موافقت‌نامه‌ها پس از امضای اولیه باید به مجلس ارائه شود تا اگر تغییر یا تعدیلی لازم باشد انجام شود./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
50